Koszalin
Koszalin leży w województwie zachodniopomorskim i jest drugim ośrodkiem miejskim na Pobrzeżu Koszalińskim, w dorzeczu rzeki Dzierżęcinki, nad jeziorem Jamno. Miasto jest większym ośrodkiem kulturalnym w regionie, w którym znajdują się teatry, kina, filharmonia, amfiteatr oraz muzea. Koszalin stanowi węzeł komunikacji pasażerskiej, gdzie znajduje się dworzec autobusowy i kolejowy z dalekobieżnymi połączeniami z całą Polską. Centrum miasta znajduje się ok. 11 km od Morza Bałtyckiego. Miasto leży nad brzegiem nadmorskiego jeziora Jamno. Koszalin posiada wiele interesujących atrakcji turystycznych, instytucji kultury i parków, które co roku odwiedzają tysiące turystów.
Co warto zobaczyć w Koszalinie?
Filharmonia Koszalińska im. St.Moniuszki
Orkiestra symfoniczna Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki jest najstarszą - powstałą w 1956 roku - tego typu instytucją na Pomorzu Środkowym. Jest finansowana z budżetu Miasta Koszalina, a także dofinansowywana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Filharmonia Koszalińska organizuje około 140 koncertów rocznie, z czego połowę stanowią koncerty symfoniczne. Większość z nich odbywa się w efektownej pod względem architektonicznym siedzibie instytucji, która charakteryzuje się doskonałymi warunkami akustycznymi.
ul. Piastowska 2
75-400 Koszalin
GÓRA CHEŁMSKA
Nad Koszalinem wznosi się Góra Chełmska - wspaniały teren wypoczynkowo - rekreacyjny dla mieszkańców miasta. Ze zbudowanej na szczycie w 1888 roku wieży o wysokości 31,5 m rozciąga się widok na panoramę Koszalina.
Sanktuarium Przymierza
Góra Chełmska jest też celem licznych pielgrzymek przybywających z całej Polski do stojącej na szczycie kaplicy - Sanktuarium Przymierza z obrazem Matki Boskiej po Trzykroć Przedziwnej.
KATEDRA NIEPOKOLANEGO POCZĘCIA NMP
Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP to kościół gotycki z 1333 r. Jest to zabytek, który jest chętnie odwiedzany przez turystów Koszalina. Różnorodne zabytki znajdujące się w środku Kościoła są godne zobaczenia.
MŁYN I KAMIENICA MŁYNARZA
Przy ul. Młyńskiej wznosi się dawny młyn i kamienica młynarza z XIX wieku - dzisiejsza siedziba Muzeum. W zabytkowej zagrodzie rybackiej z połowy XIX wieku, w pobliżu Muzeum podziwiać można zabytki kultury jamneńskiej i pomorskiej.
Ostatnia aktualizacja - listopad 2023 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.ustronie.pl nie odpowiada.